RSS Facebook

Karta autora 

O autorovi

[IMG][IMG]

František Zejdl

 

1897 Smidary-Černěves

1971 Liberec

O autorovi

František Zejdl představuje bezesporu nejvýraznější architektonickou osobnost české národnosti v meziválečném Liberci. Svým osobitým dílem se do značné míry vymyká místní produkci a v některých svých polohách může evokovat až tvorbu svého vrstevníka Jiřího Krohy. Kromě Liberce a okolí, kde je např. autorem nové chaty na Smědavě (1935), byl také činný ve východních Čechách. Do Liberce, resp. Horního Růžodolu se mladý Zejdl dostal díky sňatku s dcerou starosty Josefa Votočka, Boženou v roce 1928 a poměrně brzy se etabloval jako „dvorní architekt“ zdejší české menšiny, které nabízel své služby pod heslem „Architekt František Zejdl, stavitel staví dobře a levně, radí zdarma.“ Kontakt se svým rodištěm však zcela nezpřetrhal, neboť ve Smidarech měl pobočný závod své projekční kanceláře. Jednou z prvních větších zakázek, kterou mladý architekt po svém příchodu do Liberce získal, byla adaptace zdejšího Národního domu z roku 1904 od Antona Worfa pro spolek Česká Beseda v ulici U Besedy, vypracovaná v květnu 1929.Po Mnichově 1938 se vrátil do vnitrozemí. Za okupace působil v ilegálním odboji. Po osvobození byl činný v liberecké okresní správní komisi jako živnostenský, dopravní i stavební referent. Výrazně se zasloužil o rozvoj činnosti libereckého Společenstva stavitelů. Dne 23. prosince 1945 se stal výnosem ministra vnitřního obchodu prezidentem Obchodní a živnostenské komory v Liberci. Po roce 1948 byl neprávem vězněn a dožil v zapomnění.

Stavby na jiných místech

Sokolovna v Malé Skále (1932)

Sokolovna v rodných Smidarech (1936-37)

Literatura

BROM, Bohumír. Historie obchodních a živnostenských komorna území českých zemí. Praha, 2001.
BRUNCLÍK, Zdeněk. František Zejdl (1897-1971), První český prezident Obchodní a živnostenské komory v Liberci a politický vězeň. In Fontes Nissae 2009, roč. 9, č. X..
ZEMAN, Jaroslav. Stát a jeho architektura. České meziválečné stavby v německém Liberci. In Fontes Nissae 2/2012, Liberec: Technická univerzita 2012.

Stavby autora

[IMG]

1931 Jágrův dům