RSS Facebook

Karta autora 

O autorovi

[IMG][IMG][IMG]

Emanuel Josef Margold

 

1889 Vídeň (Rakousko)

1962 Bratislava (Slovensko)

O autorovi

Význačný architekt, grafik a umělecký designér po studiích v Mainzu a Vídni pracoval jako asistent Josefa Hoffmanna a spolupracoval s neméně známými dílnami Wiener Werkstätte, pro které navrhoval mj. dekorace porcelánu či knižní vazby. Mezník představoval rok 1911, kdy na pozvání velkoknížete hesenského Ernsta Ludwiga odešel do proslulé umělecké kolonie v Darmstadtu. Zde působil až do roku 1929, kdy se usadil v Berlíně. Během třicátých let začal projektovat moderní funkcionalistické vily, o čemž svědčí např. tzv. "Weisse Haus" u jezera Schwielow u Postupimi, oblíbeném meziválečném letovisku. V roce 1938 se však přestěhoval do Bratislavy, kde krátce vyučoval na škole uměleckých řemesel a v letech 1939 - 1944 učil na brněnské uměleckoprůmyslové škole. Po válce na čas přichází do Prahy, ale již v roce 1946 se vrátil do Bratislavy, kde se znovu oženil a začal pracovat ve státním podniku Chemoprojekt. Na poli uměleckého průmyslu pracoval s nejvýznamnějšími dobovými podniky k nimž patřily mj. firmy Böck, Wahliss, Bahlsen, Deutsche Werkstätten či novoborská sklárna Carl Schappel.

Literatura

AMBROZ, Miroslav et al. Vídeňská secese a moderna 1900-1925: užité umění a fotografie v českých zemích. Brno: Moravská galerie 2005.
MARGOLD, Emanuel Josef, ed. Bauten der Volkserziehung und Volksgesundheit. Berlin: Pollak Verlag 1930.
MARGOLD, Josef Emanuel. Das Weisse Haus am Schwielow - See. Innendekoration: mein Heim, mein Stolz; die gesamte Wohnungskunst in Bild und Wort. Darmstadt: Koch 1936.

Výskyty v jiných databázích

abART:
abart-full.artarchiv.cz

archINFORM:
eng.archinform.net

Ulrich Bücholdt:
www.kmkbuecholdt.de

Getty ULAN:
www.getty.edu

Europeana:
www.europeana.eu

Deutsche Biographie:
www.deutsche-biographie.de

Neviditelný pes:
neviditelnypes.lidovky.cz

Open Library:
openlibrary.org

Forgotten Architects:
blog.pentagram.com

Stavby autora

[IMG]

1913 Byt JUDr. Walthera Perlmanna