RSS Facebook

Karta autora 

O autorovi

[IMG][IMG]

Karl Winter

 

1894 Úpice u Trutnova

1964 Hrádek nad Nisou

O autorovi

Karl Winter vystudoval Německou vysokou školu technickou v Praze, kde navštěvoval katedru architektury u Arthura Payra. V Praze žil až do roku 1927 a po získání profesury na Státní průmyslové škole v Liberci (SPŠSE a VOŠ, Masarykova ul.) se sem odstěhoval. V letech 1938–39 byl ředitelem průmyslové školy v Děčíně, kterou byl nucen opustit pro český původ manželky. Následně se odstěhoval i s rodinou do Vratislavi a pokračoval v pedagogické praxi. Na sklonku války se vrátil do Liberce, podařilo se mu s pomocí přátel získat práci v pobočce znárodněné projekční kanceláře Pittel & Brausewetter, později pracoval ve funkci vedoucího ateliéru libereckého Stavoprojektu. V letech 1956–58 přednášel na Střední průmyslové škole stavební na Sokolovském náměstí a až do odchodu do penze pracoval v projekční kanceláři Stavokombinátu.

Literatura

STRNAD, Jan (et al.). Jablonecká radnice 1931-1933: příběh stavby architekta Karla Wintera. Jablonec nad Nisou: Město Jablonec nad Nisou - Městské informační centrum 2008.
ZEMAN, Jaroslav. Architektonický a urbanistický vývoj Liberce 1352-2006. Praha, 2009. Diplomová práce (Mgr.). Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav pro dějiny umění.

Stavby v jabloneckém okrese

Jablonec lll Gablonz.net

Stavby na jiných místech

Králodvorská cementárna v Berouně , (1927–28)
Letiště v Karlových Varech, (1930-33)

Odkazy

zajímavé video ze stavby nové radnice v Jablonci nad Nisou:
www.youtube.com

Výskyty v jiných databázích

archINFORM:
eng.archinform.net

Archiweb:
www.archiweb.cz

EARCHITEKT / EARCH.:
www.earch.cz

Neviditelný pes:
m.neviditelnypes.lidovky.cz

registr VCPD:
vcpd.cvut.cz

hrady cz:
www.hrady.cz

Stavby autora

[IMG]

1930 Kotelna v areálu bývalé textilky Rollfs & Cie.

[IMG]

1931 Vila Karla Wintera